EN SK

DO ŠAMORÍNA PRÍDE AJ LEGENDÁRNY BUBKA, 800 m POBEŽÍ STRIEBORNÝ Z OH 2012 NIJEL AMOS

+421 313 262 000

BRATISLAVA 13. júna 2017 (SAZ) – Popri prezidentovi Európskej atletiky (EA) Sveinovi Arnemu Hansenovi zavíta na sobotný 52. ročník medzinárodného atletického mítingu Pravda – Televízia – Slovnaft (P – T – S) 17. júna v Šamoríne aj prvý viceprezident Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF), legendárny skokan o žrdi a čestný občan Bratislavy Sergej Bubka. Medzi hosťami bude i majster sveta 1983 v hode diskom Imrich Bugár. Počas slávnostného otvorenia P – T – S sa uskutoční ceremoniál odovzdania bronzovej medaily pre Luciu Hrivnák Klocovú z ME 2010 v Barcelone, ktorú získala dodatočne po diskvalifikácii Rusky Marie Savinovovej.

Organizátori sa tešia na účasť takmer 130 atlétov z 33 krajín všetkých kontinentov, plus ako nezávislá atlétka štartuje ruská skokanka do diaľky Daria Klišinová. V porovnaní s minulým rokom kvalita štartového poľa na P – T – S stúpla. V športovom areáli x-bionic® sphere v Šamoríne sa v sobotu 17. júna 2017 predstaví 7 olympijských medailistov (do štartovej listiny pribudol strieborný z OH 2012 na 800 m Nijel Amos z Botswany), vrátane troch šampiónov (Wlodarczyková, Tóth, Pars), 11 medailistov z MS a ďalších 20 medailistov z kontinentálnych šampionátov vrátane slovenskej špičky. Súťaže v hode kladivom budú prvýkrát súčasťou prestížneho seriálu IAAF Hammer Throw Challenge.

„V každej disciplíne privítame výnimočných športovcov. Verím, že všetci diváci, ktorí v sobotu prídu do Šamorína, uvidia špičkové výkony a užijú si príjemnú sobotu,“ povedal prezident Slovenského atletického zväzu (SAZ) i šéf organizačného výboru P – T – S Peter Korčok. Zo slovenského pohľadu bude zaujímavých viacero disciplín, no diváci sa môžu tešiť aj na olympijského víťaza v chôdzi na 50 km Mateja Tótha, ktorý sa predstaví v pretekoch na 3000 m. „Sme radi, že sa nám podarilo vložiť do programu aj chôdzu. Bude to Matejova posledná súťaž pred augustovými MS v Londýne, kde bude obhajovať zlato z Pekingu 2015,“ poznamenal Korčok.

Rozpočet 52. ročníka P – T – S je od 270 do 290-tisíc eur. „Chceme sa v hodnotení mítingov posunúť vyššie ako bolo vlaňajšie 53. miesto z vyše 500 podujatí na svete,“ skonštatoval viceprezident SAZ i organizačného výboru mítingu Ladislav Asványi, ktorý má na starosti ekonomické aspekty podujatia. „Značnú časť rozpočtu sa snažíme zabezpečiť z vlastného marketingu. Veľmi nás teší veľký spoločenský záujem o toto podujatie.“

Veľkú radosť z organizovania ďalšieho ročníka podujatia má predseda predstavenstva šamorínskeho športového komplexu x-bionic® sphere Juraj Bača, niekdajší výborný slovenský reprezentant a olympijský medailista v rýchlostnej kanoistike. „Teším sa, že preteky budú v našom areáli. Verím, že tribúny budú plné a prekonáme vlaňajší rekord 3600 divákov,“ povedal Bača a oznámil, že x-bionic® sphere vypísal za prípadný svetový rekord na 52. ročníku P – T – S špeciálnu prémiu 10-tisíc eur.

Z takmer troch desiatok slovenských atlétov, ktorí sa v Šamoríne predstavia, pobežia na modrom ovále Iveta Putalová na 400-metrovej trati a osemstovkárka Alexandra Štuková.

„Cítim sa dobre, natrénované mám. Budem mať kvalitné súperky, preto očakávam aspoň splnenie limitu 52,10 na MS v Londýne,“ zaželala si Putalová. Štuková chce tiež atakovať osobný rekord, jej maximum na 800 m je 2:02,91. ,„Najlepšie by bolo, ak by som si v Šamoríne zlepšila osobný rekord. Verím, že kvalitné súperky ma k nemu potiahnu,“ prezradila svoj cieľ.

Päťdesiaty druhý ročník atletického mítingu P – T – S sa uskutoční v športovom areáli x-bionic® sphere v Šamoríne v sobotu 17. júna 2017, súťaže v hlavnom programe so 14 disciplínami sa začnú o 13.15 h hodom kladivom. Vstup pre divákov je voľný. RTVS vysiela z podujatia priamy prenos. Ešte pred pretekmi sa dopoludní od 9.00 do 11.30 h uskutočnia súťaže v rámci „Detskej péteesky“.