COOKIES
Táto webová stránka využíva cookies na zlepšenie prehliadania webu a poskytovanie ďalších funkcií. Viac informácií.   ROZUMIEM

Sehr geehrte Besucher, aufgrund der aktuellen Situation hinsichtlich des Coronavirus bitten wir Sie, stets zu prüfen, ob der Termin einer Veranstaltung abgesagt oder geändert wurde.

skrolujte nižšie

Stretávka ako zo školy. 120 slovenských olympionikov si prišlo do slovenského olympijského centra v Šamoríne po titul OLY. Nechýbali dojímavé momenty i radostné spomienky na úspešné časy.

15. a 16. november 2019 sa zapíše do dejín slovenského športu ako vôbec prvý termín, kedy sa na jednom mieste, v rovnakom čase zišlo viac než sto slovenských olympijských medailistov a účastníkov olympijských hier. Organizátorom výnimočného podujatia sa stala Slovenská asociácia olympionikov (SAO), na čele s predsedom Michalom Martikánom a podpredsedom Dominikom Hrbatým. V x-bionic sphere si spoločne aj s ďalšími členmi výkonného výboru SAO pripomenuli najdôležitejšie ciele – spoločne sa budú usilovať o sociálny kontakt a pomoc pre slovenských olympionikov, taktiež sa budú snažiť budovať lepšie povedomie verejnosti o rôznych športoch, o významne medzinárodných športových podujatí a športových úspechoch Slovákov na OH.

Slávnostný večer v skratke

Jednoznačne najväčšou hviezdou a hrdinom stretnutia, ktoré doposiaľ nemalo na Slovensku obdoby, sa stal 91-ročný Ján Zachara, najstarší žijúci olympionik. Počas toho ako sa táto boxerská legenda postavila a pomalším krokom vyšla v ústrety Michalovi Martikánovi prevziať si svoj preukaz a dekrét, miestnosťou šamorínskeho Legend´s baru sa ozýval silný neutíchajúci potlesk. Hostia, okoloidúci návštevníci rezortu i personál povstávali z kresiel a tlieskali.

Michal Martikán odovzdáva Jánovi Zacharovi členský preukaz s titulom OLY.

„Svetská sláva poľná tráva“, povedal na to dojatý a skromný Ján Zachara, ktorý ešte aj v tomto vysokom veku zostáva aktívny v športovom dianí a trénerstve.

Osobné pozvanie od kolegu, dvojnásobného zlatého medailistu z OH a držiteľa piatich cenných olympijských kovov vo vodnom slalome a po novom už aj predsedu SAO, Michala Martikána, prijali tiež Anastasia Kuzminová, Peter a Pavol Hochschornerovci, Elena Kaliská, Jozef Pribilinec, František Kunzo, Matej Tóth, Ladislav a Peter Škantárovci, Marianna Némethová-Krajčírová, Igor Liba, Juraj Minčík, Danka Barteková, Matej Beňuš Jozef Lohyňa. Pozdraviť sa s kolegami prišli aj Jozef Krnáč, Juraj Tarr a Juraj Bača. No a ako to už na stretnutiach po rokoch býva, došlo aj k predstaveniu nasledovníkov. Najmladším členom zrazu, ktorý má ako jediný už v túto chvíľu istý štart na OH 2020 bol iba 22-ročný vodnoslalomár Jakub Grigar.

Ozdobou slávnostného večera bola tiež Anastasia Kuzminová, ktorá nedávno ohlásila definitívny koniec športovej kariéry.

Podujatia sa však zúčastnili (vďaka svojim mamám) aj oveľa mladšie ročníky. Iba s niekoľko týždňovým synom v náručí prišla do x-bionic sphere Zuzana Rehák Štefečeková, na čo okamžite zareagoval moderátor Slávo Jurko vtipom: „Zuzka, termín sme volili podľa teba, tak, aby si to stihla a mohla tu byť dnes s nami.“ Hláška pobavila aj samotnú Zuzanu, mimochodom držiteľku dvoch strieborných medailí v športovej streľbe.

Potomstvo so sebou priviedla aj úspešná reprezentantka SR v rýchlostnej kanoistike Martina Gogolová. Jej dcérka Liliana nespúšťala z hrdej mamy oči ani vtedy, keď si na minútu odbehla do popredia po dekrét.

Zoznam hostí tu však ani zďaleka nekončí, veľká úcta patrí aj ďalším (približne sto) zúčastneným športovcom a takisto aj tím, ktorí nemohli na zraz olympionikov prísť.

„V asociácii máme aktuálne 250 olympionikov. Do x-bionic sphere sa podarilo pricestovať až 120 z nich. Ostatní sa ospravedlnili. Z rôznych zdravotných, pracovných alebo rodinných dôvodov tu s nami tentokrát nemôžu byť. Chcel by som však povedať, že aj keď sa toto číslo môže zdať veľké, stále je to len malá časť z nás. Slovensko má až 800 olympionikov. No dať všetkých dokopy je veľmi náročné, keďže vo svete prebieha mnoho športových súťaží a mnohí žijú v zahraničí“, rozrozprával sa Michal Martikán, ktorý je známy skôr stručnejším prejavom, na čo nezabudol upozorniť aj moderátor.

„Takéto stretnutie olympionikov tu nikdy predtým nebolo. Budeme sa snažiť, ak sa z neho stane tradícia a tiež budeme radi, ak sa náš počet bude ďalej rozširovať“, nenechal sa zahanbiť a vtipom rozladiť usmievavý, spokojný Martikán.

Olympionici pri prehliadke športového centra x-bionic sphere – niektorí neváhali a okamžite vyskúšali špičkové zariadenia na vlastnej koži.

Pomáhame v šírení dôležitých informácií

Slovenská asociácia olympionikov oznámila, že bude v ďalších týždňoch a mesiacoch komunikovať so svojimi členmi prostredníctvom sociálnych sietí a svojej webovej stránky, ktorá je súčasťou webu Slovenského olympijského a športového výboru olympic.sk. Bývalí olympionici, ktorí ešte nie sú členmi, sa môžu prihlásiť na adrese https://www.olympic.sk/prihlaska-sao.