COOKIES
Táto webová stránka využíva cookies na zlepšenie prehliadania webu a poskytovanie ďalších funkcií. Viac informácií.   ROZUMIEM
Bazény

Radi by sme vám oznámili, že obľúbená atrakcia Aquatic Ninja sa vracia už tento víkend do nášho vnútorného 25 m bazéna.

Gym

Dovoľujeme si vás upozorniť, že dňa 19. októbra je zrušený tréning Hardcore kruháč s Majom. Ďakujeme za pochopenie.

skrolovať nižšie

Legendárny slovenský atletický míting Pravda – Televízia – Slovnaft oslávi svoj 53. ročník na atletickej dráhe v x-bionic® sphere. „Pétéeska“ privíta na osem dráhovom ovále svetovú atletickú špičku a veríme, že sa budú opäť prekonávať rekordy.

História

Niektoré športové podujatia sú ako kométy – zažiaria a zhasnú. Zmiznú a nikomu nechýbajú. Ale sú aj také, za ktorými je mnohým aj po rokoch ľúto. Boli totiž stálicami na športovom nebi. Desaťročia fascinovali fanúšikov nielen doma, ale aj vo svete.

To je prípad atletického mítingu v Bratislave, ktorý bol v najslávnejšej ére súčasťou elitného svetového seriálu IAAF Grand Prix a chýrni experti kráľovnej športov ho roky s rešpektom označovali lichotivým prívlastkom „Zürich východu“. Charakterizovala ho tradične silná medzinárodná konkurencia, skvelé výkony vrátane svetových či európskych rekordov a plné hľadisko.

V príprave 51. ročníka sa oprel o partnerov, s ktorými je spätá najkrajšia éra mítingu. Zvolil kombináciu úspešnej nadnárodnej firmy (Slovnaft ako súčasť skupiny MOL) a renomovaných slovenských médií: verejnoprávnej inštitúcie rozhlasu a televízie (RTVS) a vplyvného mienkotvorného denníka (Pravda). Pod logom z najslávnejšieho obdobia, ktoré je dielom akademického maliara Miroslava Cipára, sa v sobotu 4. júna 2016 míting úspešne vrátil na svetovú atletickú scénu.

„Som veľmi rád, že obnovenie slávneho mítingu P – T – S nebola len jednorazová záležitosť a najvýznamnejší atletický míting na Slovensku naďalej šíri dobré meno našej krajiny vo svete. Verím, že aj tretia edícia obnovenej „péteesky“ v modernom športovom komplexe x-bionic® sphere v Šamoríne ponúkne špičkovú atletiku a takisto jedinečnú možnosť vidieť na štarte obe naše veľké osobnosti Mateja Tótha a Jána Volka v jeden deň, na rovnakom mieste a na rovnakých pretekoch.“

Peter Korčok Prezident Slovenského atletického zväzu a organizačného výboru mítingu P–T–S

Koho uvidíte na P-T-S 2018

Slovensko

Matej Tóth (olympijský víťaz a exmajster sveta v chôdzi na 50 km), Ján Volko (majster Európy do 23 rokov na 200 m a halový vicemajster Európy na 60 m), Marcel Lomnický (piaty na OH 2016 v hode kladivom), Martina Hrašnová (vicemajsterka Európy 2012
a 2014, bronzová na MS 2009 v hode kladivom, Dana Velďáková (bronzová v trojskoku na halových ME 2009 a 2011), Iveta Putalová (štvrtá na halových ME 2015 a šiesta na halových MS 2016 na 400 m) a ďalší poprední slovenskí atléti Jozef Repčík, Martin Kučera, Matúš Bubeník, Lukáš Beer, Tomáš Veszelka Patrik Žeňúch, Alexandra Bezeková, Gabriela Gajanová, Alexandra Štuková, Jana Velďáková, Lucia Vadlejch, Nikola Lomnická, Mária Katerinka Czaková.

Zahraničie

muži:
Thando Roto (JAR, striebro na Svetovej univerziáde 2017 na 100 m), Thomas Barr (Ír., štvrtý z OH 2016 a víťaz Svetovej univerziády 2015 na 400 m prek.), Rasmus Mägi (ESt., vicemajster Európy 2014 na 400 m prek.), Dmitrij Nabokov (Biel., majster Európy 2017 do 23 rokov vo výške), Maxim Nedosekov (Biel., juniorský majster Európy 2017 vo výške), Pavel Seliverstov (Biel., bronzový na halových ME 2017 vo výške), Pawel Fajdek (Poľ., 3-násobný majster sveta v kladive), Wojciech Nowicki (Poľ., bronzový na OH 2016, MS 2015 a 2017 v kladive), Bence Halász (Maď., juniorský majster sveta 2016 a Európy 2015, majster Európy 2017 do 23 rokov v hode kladivom), Ašraf El Seify (juniorský majster sveta 2012 a 2014, juniorský svetový rekordér v hode kladivom), Jakub Vadlejch (ČR, vicemajster sveta 2017 a víťaz DL 2016 a 2017 v oštepe), Petr Frydrych (ČR, bronzový na MS 2017 v oštepe)
ženy:
Elvira Hermanová (Biel., juniorská majsterka sveta 2016 a majsterka Európy 2017 do 23 rokov na 100 m prekážok, Gunta Latiševová-Čudareová (Lot., majsterka Európy 2017 do 23 rokov, striebro na Svetovej univerziáde 2017 na 400 m), Chaltu Shumeová (Et., juniorská majsterka Afriky, víťazka behu na 800 m na DL 2018 v Štokholme).

Disciplíny P – T – S 2018

V hlavnom programe, ktorý odvysiela aj RTVS v priamom prenose, bude od 19:00 h 12 disciplín:

  • osem mužských: 100 m, 1500 m, 400 m prek., výška, trojskok, oštep, 3000 m chôdza a kladivo ako súčasť prestížneho seriálu IAAF Hammer Throw Challenge.
  • štyri ženské: 400 m, 800 m, 100 m prek., diaľka.

V národnom programe budú tri prémiové disciplíny: kladivo a chôdza žien na 3000 m, beh mužov na 5000 m.

Predbežný časový rozpis

16:30  400 m muži/národný program (NP) – I. beh
16:36  400 m muži NP – II . beh
16:42  400 m ženy NP
16:48  800 m muži NP
17:00  100 m muži NP – I. beh, kladivo ženy NP
17:05  trojskok ženy NP
17:10  100 m muži NP – II. beh, výška ženy NP
17:20  100 m ženy NP – I. beh
17:30  100 m ženy NP – II. beh
17:40  110 m prek. muži NP
18:00  1500 m muži NP
18:30  otvárací ceremoniál (začiatok hlavného programu)
18:45  kladivo muži – IAAF Hammer Throw Challenge
19:00  trojskok muži
19:05  100 m prek. ženy – I. rozbeh
19:15  100 m prek. ženy – II. rozbeh
19:20  výška muži
19:25  100 m muži – I. rozbeh
19:35  100 m muži – II. rozbeh
19:45  400 m ženy
19:55  400 m prek. muži
20:05  oštep muži
20:05  800 m ženy
20.10 diaľka ženy – Memoriál E. Šuranovej
20.15 3000 m chôdza muži/ženy
20.35 1500 m muži
20.45 100 m prek. ženy – finále
20.55 100 m muži – finále
21.05 záverečný ceremoniál (nástup 12 víťazov)
21.15 4 x 100 m ženy
21.20 5000 m muži NP

Prehľad rekordov P – T – S

(k 28. 6. 2018)

Muži/ Men

100 m: 10,01 Femi Ogunode (Katar/QAT) 4. 6. 2016
200 m:20,12 Olapade Adeniken (Nig./NGR) 1. 6. 1993
300 m:31,69 Roberto Hernández (Kuba/CUB) 20. 6. 1990
400 m: 44,36 Michael Johnson (USA) 1. 6. 1992
800 m: 1:44,70 Nicholas Kipkoech (Keňa/KEN) 4. 6. 2016
1000 m: 2:19,6 Stanislav Jungwirth (ČSSR/TCH) 1. 9. 1957
1500 m:  3:31,29 Daniel Komen (Keňa/KEN) 10. 6. 1997
1 míľa:3:53,43 John Kibowen (Keňa/KEN) 9. 6. 1998
2000 m:4:52,23 Daniel Komen (Keňa/KEN) 9. 6. 1998
3000 m:7:39,19 Vénuste Niyongabo (Burundi/BUR) 30. 5. 1995
5000 m:12:56,66 Tom Nyariki (Keňa/KEN) 10. 6. 1997
10 000 m:27:30,37 Shem Kororia (Keňa/KEN) 29. 5. 1996
3000 m prek.(3000 SC):8:08,91 Joseph Keter (Keňa/KEN) 9. 6. 1998
110 m prek.(110 H):13,13 Mark Crear (USA) 9. 6. 1998
400 m prek. (400 H):48,24 Samuel Matete (Zambia/ZAM) 1. 6. 1994
výška (HJ): 240 Sorin Matei (Rum./ROU) 20. 6. 1990
žrď (PV):605 Sergej Bubka (ZSSR/URS) 9. 6. 1988
diaľka (LJ): 849 Jaime Jefferson (Kuba/CUB) 12. 6. 1987
trojskok (TJ): 17,90 Vladimir Inozemcev (ZSSR/URS) 20. 6. 1990
guľa (SP):21,79 Udo Beyer (NDR/GDR) 10. 6. 1978
disk (DT):69,26 Luís Delís (Kuba/CUB) 3. 6. 1983
kladivo (HT): 80,90 Sergej Litvinov (ZSSR/URS) 20. 6. 1990
oštep (JT): 90,80 Jan Železný (ČR/CZE) 30. 5. 1995
3000 m chôdza (3000 RW): 10:56,34 Roman Mrázek (ČSSR/TCH) 14. 6. 1989
5000 m chôdza (5000 RW):18:28,80 Roman Mrázek (ČSSR/TCH) 14. 6. 1989
10 000 m chôdza (10 000 RW):38:47,84 Roman Mrázek (ČSSR/TCH) 12. 6. 1987
4 x 100 m: 38,69 Turecko/TUR (Barnes-Harvey-Safer-Gulijev) 4. 6. 2016

Ženy/Women

100 m: 11,09 Jarmila Kratochvílová (ČSSR/TCH) 6. 6. 1981 a Marlies Göhrová (NDR/GDR) 3. 6. 1983
200 m:21,97 Jarmila Kratochvílová (ČSSR/TCH) 6. 6. 1981
400 m:49,83 Taťána Kocembová (ČSSR/TCH) 14. 6. 1986
800 m: 1:58,65 Kelly Holmesová (V. Brit./GBR) 10. 6. 1997
1000 m:2:38,81 Ľubov Gurinová (ZSSR/URS) 4. 6. 1991
1500 m:4:00,81 Jackline Marangová (Keňa/KEN) 9. 6. 1998
1 míľa:4:25,86 Doina Melinteová (Rum./ROU) 20. 6. 1990
2000 m:5:40,96 Jekaterina Podkopajevová (ZSSR/URS) 1. 6. 1992
3000 m:8:45,50 Sonia O´Sullivanová (Ír./IRL) 30. 5. 1995
5000 m:15:18,68 Svetlana Guskovová (ZSSR/URS) 14. 6. 1986
100 m prek. (100 H): 12,47 Jordanka Donkovová (Bulh.) 9. 6. 1988
400 m prek. (400 H):54,68 Margarita Ponomariovová (ZSSR/URS) 4. 6. 1991
výška (HJ):203 Inga Babakovová (Ukr./UKR) a Tatiana Motkovová (Rus./RUS) 30. 5. 1995
žrď (PV):451 Daniela Bártová (ČR/CZE) 9. 6. 1998
diaľka (LJ): 735 Galina Čisťakovová (ZSSR/URS) 20. 6. 1990
guľa (SP):21,60 Helena Fibingerová (ČSSR/TCH) 9. 6. 1978
disk (DT):71,80 Cvetanka Christovová (Bulh./BUL) 14. 6. 1986
kladivo (HT):77,70 Anita Wlodarczyková (Poľ./POL) 4. 6. 2016
oštep (JT):59,33 Valeria Zabruskovová (Rus./RUS) 10. 6. 2003
4 x 100 m: 42,94 NDR/GDR (Schmidtová-Wöckelová-Auerswaldová-Göhrová) 3. 6. 1983
4 x 400 m: 3:31,39 India /IND (Murmuová-Ashwiniová-Thomasová-Machettirová) 4. 6. 2016

Svetové. európske a slovenské výkony roka v disciplínach hlavného programu a v prémiových disciplínach P – T – S 2018

Muži

100 m– SVET: 9,91 Lyles (USA), EURÓPA: 9,91 Hughes (V. Brit.), SR: 10,20 (10,19 s vetrom) Volko (BK HNTN Bratislava)
1500 m– SVET: 3:31,22 T. Cheruiyot (Keňa), EURÓPA: 3:35,01 Kerr (V. Brit.), SR: 3:53,62 Jablokov (Slávia UK Bratislava)
5000 m:13:04,05 Barega (Et.), EURÓPA: 13:16,97 H. Ingebrigtsen (Nór.), SR: 15:43,01 Csiba (Slávia UK Bratislava)
400 m prek.– SVET: 47,02 T. Benjamin (Antigua), EURÓPA: 47,81 Warholm (Nór.), SR: 51,90 Bottlík (Slávia UK Bratislava)
výška– SVET: 240 Baršim (Katar), EURÓPA: 236 Nabokov (Biel.) a Lysenko (Rus.), SR: 222 Bubeník (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica)
trojskok– SVET: 17,95 Pichardo (Kuba), EURÓPA: 17,24 Copello (Azerb.), SR: 16,62 (16,86 s vetrom) Veszelka (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica)
kladivo– SVET: 81,45 Nowicki (Poľ.), EURÓPA: 81,45 Nowicki (Poľ.), SR: 77,00 Lomnický (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica)
oštep– SVET: 92,70 Vetter (Nem.), EURÓPA: 92,70 Vetter (Nem.), SR: 77,75 Žeňúch (Slávia TU Košice)
3000 m chôdza– SVET: 10:56,06 Bird-Smith (Aus.), EUR: – , SR: 12:28,41 Kubiš (AK Spartak Dubnica)

Ženy

400 m– SVET: 49,52 Millerová-Uibová (Bah.) a Wimbleyová (USA), EURÓPA: 51,05 Swietyová-Ersetičová (Poľ.), SR: 52,81 Bezeková (Atletika Košice o. z.)
800 m– SVET: 1:55,92 Semenyová (JAR), EURÓPA: 1:59,09 L. Muirová (V. Brit.), SR: 2:04,77 Gajanová (AK ZŤS Martin)
100 m prek.– SVET: 12,38 McNealová (USA), EURÓPA: 12,41 Talajová (Biel.), SR: 13,54 Lajčáková (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica)
diaľka –SVET: 699 Mihambová (Nem.), EURÓPA: 699 Mihambová (Nem.), SR: 643 J. Velďáková (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica)
kladivo– SVET: 78,12 Priceová (USA), EURÓPA: 76,43 Wlodarczyková (Poľ.), SR: 73,25 Hrašnová (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica)
3000 m chôdza
– SVET: 12:00,87 M. Pérezová (Šp.), EURÓPA: 12:00,87 M. Pérezová (Šp.), SR: 12:34,54 (hala) Mária Katerinka Czaková (ŠK Dukla o.z. B. Bystrica)

 

53. ročník mítingu   P – T – S vo faktoch

Slovenské rekordy  (1)

100 m: Ján Volko 10,13 (v rozbehu s nedovolenou podporou vetra 10,07)

 

Rekordy mítingu (1)

3000 m chôdza: Mária Katerinka Czaková 12:34,29

 

Slovenské výkony roka (9)

Muži

1500 m: Andrej Paulíny 3:52,29

5000 m: Tibor Sahajda 14:26,37

400 m prek.: Martin Kučera 50,99

výška: Matúš Bubeník 223

oštep: Patrik Žeňúch 78,25

3000 m chôdza: Miroslav Úradník 11:26,22

Ženy

800 m: Gabriela Gajanová 2:03,52

3000 m chôdza: Mária Katerinka Czaková 12:34,29

výška: Tatiana Dunajská 180

 

Rekordy štadióna X-bionic® Sphere v  Šamoríne (10)

Muži

5000 m: Laviniu Madalin Chis (Rumunsko) 14:16,95

výška: Maxim Nedosekov (Bielorusko) 226

trojskok: Elvijs Misans (Lotyšsko) 16,66

oštep: Jakub Vadlejch (ČR) 88,94

3000 m chôdza: Dawid Tomala (Poľsko) 10:56,98

Ženy

400 m: Anita Horvatová (Slovinsko) 52,26

100 m prek.: Elvira Hermanová (Bielorusko) 12,64

výška: Luca Rennerová (Maď.) 182

3000 m chôdza: Mária Katerinka Czaková (SR) 12:34,29

4 x 100 m: Ukrajina 43,95

 

Počet krajín:36

 

Počet divákov:2000

Informácie pre divákov

Atletický míting P-T-S sa uskutoční v našom rezorte 29. júna 2018 – národný program od 17.00, hlavný program od 18.30 h. Vstup pre divákov je voľný.

Odporúčame všetkým fanúšikom a divákom – automobilistom prichádzajúcim do x-bionic sphere® najmä z Bratislavy, aby vzhľadom na každodenné (špeciálne) piatkové dopravné “zápchy” v smere do Šamorína, cestovali do dejiska pretekov s dostatočným časovým predstihom – približne o 16.00 h.

Pri ceste z Bratislavy vlakom spoločnosti Regiojet je možné využiť autobusovú linku zo železničnej stanice v Kvetoslavove priamo do športového komplexu x-bionic sphere®, odchody zo žel. stanice o 16.20 a 17.20 h.

Kontakt

Slovenský atletický zväz
Bajkalská 7A, 831 04 Bratislava

+421 905 278 836
office@atletika.sk