COOKIES
Táto webová stránka využíva cookies na zlepšenie prehliadania webu a poskytovanie ďalších funkcií. Viac informácií.   ROZUMIEM
Skupinové cvičenia

Radi by sme vás upozornili na zrušené tréningy parkouru: 11.7., 13.7, 16.7, 18.7, 20.7, 30.7. Ďakujeme za pochopenie.

skrolovať nižšie

Hľadajte indície počas celého leta a prinavráťte krásnu Ilonu do Žitného ostrova!

Stará legenda totiž hovorí o krásnych zlatovlasých vílach na Žitnom ostrove, ktorý bol tak nádherný a úrodný, že ho nazývali aj Zlatou záhradou. Tou najkrajšou a zároveň kráľovnou všetkých bola zlatovlasá Ilona. Vraj to ona môže za dodnes bohatú úrodu na ostrove, lebo keď chodila pomedzi miestne lúky a polia, z jej vlasov padal na úrodu zlatý prach. Raz do jej kráľovstva zavítal mladý poľovník, ktorý sa do nej zamiloval natoľko, že ju chcel uväzniť a získať len a len pre seba. Zosnoval ľstivý plán, ktorý Ilonu rozhneval natoľko, že zmizla aj so svojim kráľovstvom nadobro preč. Ale medzi ľuďmi sa ešte aj dnes povráva, že Žitný ostrov nikdy naozaj neopustila.

Rozhodli sme sa ju preto vypátrať a k tomu potrebujeme aj vašu pomoc! Za rozlúsknutie štyroch indícií získate lístky do tomboly, ale aj pravý rytiersky rád. Tešíme sa na vás!

Celú záhadu legendy zo Žitného ostrova odhalíme počas podujatia Rytieri a princezné 1. septembra 2019, od 1000 do 2100

VIAC INFORMÁCIÍ O PODUJATÍ RYTIERI A PRINCEZNÉ

 

PRAVIDLÁ LETNEJ HRY

Druhá indícia

Odhaľte druhú  indíciu už túto nedeľu 21.7 v Šamorínskom Pomlé parku od 1600 do 1900. Druhú záhadu vám pomôže rozlúsknuť postava v dobovom oblečení, ktorú nájdete v Pomlé parku a získate od nej peknú nálepku na formulár k súťaži.

Kedysi bol v Pomlé kopec, ktorý sa každý rok objavil len na štedrovečernú noc. Keď o dvanástej počas polnočnej omše vniesol farár do šamorínskeho kostola sviatosť oltárnu, otvorila sa v ňom hlboká jaskyňa! Po samý jej vchod siahala žiara obrovského pomlejského pokladu, ktorý v nej objavila istá chudobná žena. Jedného sviatočného dňa vošla do jaskyne a čosi z pokladu odniesla. Na nasledujúci Štedrý večer sa vrátila, ale už nebola sama. Naplnila prvé vrece trblietavými mincami, šperkami a vzácnymi predmetmi, no kým ho vyniesla hore, odbilo dvanásť hodín a v útrobách kopca zostala jej milovaná dcéra. Darmo ju hľadala, darmo dala prekopať celé okolie a oľutovala každú jednu mincu, ktorú z kopca vyniesla, dcérky nebolo, zmizla aj s kopcom Polmé.

Ledva sa žena dočkala ďalšieho Štedrého večera, užialená a opäť skromná, pokorná, vybrala sa na miesto, kde sa jej predtým objavoval kopec. Na veľkú radosť tu našla znova jaskyňu a v nej to najcennejšie – svoju milovanú dcéru prekypujúcu zdravím. Dievčatko vraj sedelo na jednom zo sudov s pokladom a ohrýzalo pekné červené jabĺčko.

Súťažná otázka:

Niektorí sa domnievajú, že magický kopec sa objavoval práve na mieste, kde sa dnes nachádza najväčší park v Šamoríne. Vieš ako sa tento park volá?

Prvá indícia

Odhaľte prvú indíciu už túto nedeľu v našom AdventureLand-e počas rodinného podujatia Víla Ella. Prvú záhadu vám pomôže rozlúsknuť poľovník, ktorého nájdete v blízkosti Víly Elly.

Kedysi dávno bol Žitný ostrov taký úchvatný, že ho nazývali Zlatou záhradou. Polia a lúky prosperovali, krásne ostrovy a pobrežia dunajských ramien obývali nádherné víly. Tou najkrajšou a zároveň kráľovnou všetkých bola zlatovlasá Tündér Ilona. Vraj to ona mohla za bohatú úrodu, lebo keď chodila pomedzi spomínané lúky a polia, z jej vlasov padal na úrodu zlatý prach. Raz do jej kráľovstva zavítal mladý poľovník. Víly ho prijali, obletovali ho, tancovali s ním, hodovali. On mal však oči len pre jedinú a potajomky snoval plán ako ju len dostať do zajatia. Rozhodol sa, že sa ukryje na brehu Dunaja a keď sa pôjde Tündér Ilona kúpať s vílami, ukradne jej šaty. No tento čin rozhneval široko ďaleko najkrajšiu a najmúdrejšiu kráľovnú natoľko, že sa jej krásne čelo vážne zamračilo a v okamihu sa pred očami poľovníka rozplynula. Zmizlo s ňou aj celé kráľovstvo, aj všetky ostatné víly. Nevedno, kde našla útočisko, no povráva sa medzi ľuďmi ešte aj dnes, že Žitný ostrov nikdy naozaj neopustila. Tündér Ilona sa mení na labuť, ktorá pláva po Dunaji, aby sa mohla pozrieť na svoj milovaný kraj a ľud zo Žitného ostrova opäť zblízka.

Súťažná otázka:

Poľovníkovi však zostali v rukách jej nádherné šaty a prameň zlatých vlasov. Aj on sa stále túla po Žitnom ostrove a hľadá Ilonu v nádeji, že mu jeho nepekný čin odpustí. Ukradnuté šaty podaroval víle Elle, ktorá si ich oblieka zakaždým, keď ide potešiť svojim spevom miestnych ľudí v Šamoríne. Aj túto nedeľu ju tu nájdeš, presnejšie – v našom AdventureLand. Choď za ňou, dobre si ju obzri a odpovedz na otázku: Akej farby sú ukradnuté šaty krásnej Ilony?

 

VIAC INFORMÁCIÍ O PODUJATÍ VÍLA ELLA

Partneri podujatia