skrolujte nižšie

Hlavným víťazom pretekov The Championship 2019 sa tento rok stal Sebastian Kienle z Nemecka. Titul šampiónky ženskej časti zas obhájila britská triatlonistka Lucy Charles-Barclay.

Vydarené počasie odštartovalo finálny – druhý deň podujatia The Championship 2019 a tohtoročných majstrovstiev sveta v strednom triatlone v  x-bionic® sphere v Šamoríne. Aj  napriek nie úplne ideálnym podmienkam v Dunaji bolo umožnené pretekárom zo 60 krajín odštartovať šampionát v divokej rieke, na ktorú sa na Slovensku všetci tešili. Skvelú atmosféru počas celého dňa pomáhali tvoriť stovky dobrovoľníkov a množstvo návštevníkov z celého sveta, ktorí triatlonistov neúnavne povzbudzovali od prvej minúty až po celkový finiš.

Najviac pozornosti si získali domáci slovenskí pretekári, ale i najväčšie hviezdy majstrovstiev, ktoré v Šamoríne zažiarili i v minulých ročníkoch. Nemec Sebastian Kienle skončil plaveckú časť v Dunaji na 5. priečke, no počas ďalších disciplín si pred svojimi súpermi postupne vytváral obdivuhodný náskok. Po dramatickom konci pretekov Kienle nakoniec dobehol do cieľa prvý a dosiahol tak svoje prvé víťazstvo po 2. priečke v Šamoríne z roku 2018, s časom 3:38:49.

„Každý dnes bojoval úplne na hranici svojich možností,“ povedal Sebastian. „Ku koncu pretekov som si povedal, že mám v sebe ešte kúsok energie, ktorú už dnes asi nebudem potrebovať. Tak som svoju nádrž energie úplne vyprázdnil,“ dodal triatlonista, ktorý v konečnej fáze behu porazil niekoľkých skvelých súperov.

Podobný úspech si zo Šamorína odniesla aj fantastická Lucy Charles-Barclay z Veľkej Británie, ktorá si svoju vedúcu líniu držala od prvých momentov. Do cieľa nakoniec dobehla s časom 4:00:25 pred českou pretekárkou Radkou Kahlefeldt Vodičkovou, ktorá dobehla s časom 4:05:36. „Voda bola dnes chladnejšia a aj prúd bol celkom silný, no moje plávanie šlo celkom dobre, takže to ma potešilo,“ povedala Lucy po svojom treťom víťazstve na šamorínskom okruhu. A hoci z bicykla v jednom momente spadla dokonca pred kamerami, dobrú náladu a chuť po víťazstve si udržala až do konca.

Veľa pozornosti i podpory od domácich fanúšikov si vyslúžil Filip Šebo, ktorý si šampionát vychutnal vo svojom obľúbenom tréningovom prostredí. Skvelú podporu od fanúšikov si však pochvaľoval i maďarský atlét László Tarnai, ktorý do cieľa dobehol s časom 4:19:25.

„Som tu po prvý raz. Minulý rok som sa nekvalifikoval, tak sme si povedali, že by sme mali túto šancu využiť a bola to skvelá skúsenosť“ povedal Tarnai. „Je tu veľmi pekne, a nielen na okruhu, ale fanúšikovia boli výborní, je tu veľa Maďarov, ktorí mi fandili, a to mi dodalo naozaj veľa energie,“ dodal.

Fantastický výkon v slnečnom počasí a vo vodách Dunaja podali i Pieter Heemeryck z Belgicka, ktorý skončil v hlavných pretekoch na druhej priečke s časom 3:39:21 a Američan Rudolphe von Berg, ktorý si domov odniesol bronz. Tretie miesto v ženskej časti si vybojovala Daniela Bleymehl z Nemecka s časom 4:07:17.

Výnimočnú silu a výkon v nedeľnej časti šampionátu predviedli dvaja paraolympionici Rudy Garcia Tolson a Andy Lewis, ktorí pretekali po boku ostatných atlétov a priniesli do šamorínskeho športového strediska obrovskú dávku odhodlanosti a inšpirácie pre všetkých návštevníkov i atlétov.