1. júna 2019

Try-athlon, všetko čo potrebujete vedieť

skrolovať nižšie

Chystáte sa na svoj prvý triatlon a neviete čo robiť? Čítajte ďalej, dozviete sa ako na prípravu, priebeh závodu a na to, čo všetko budete potrebovať pre úspešné absolvovanie závodu TRY-ATHLON. Try-athlon je vhodný pre tých, ktorí radi športujú a radi by si triatlon vyskúšali, čo vyplýva aj z názvu „TRY“ (skúsiť, vyskúšať). Parametre preteku sú 300 m plávanie v bazéne, 13 km bicykel a 3 km beh.

Aktuálna ponuka

Nerobte si ťažkú hlavu ako sa pripravíte na triatlon. Siahnite po našej ponuke alebo si pozrite ostatné sprievodné podujatia. Ak nám chcete pomôcť s organizáciou, môžete sa prihlásiť ako dobrovoľníci.

Pred štartom

V deň závodu, po vyzdvihnutí štartovacieho balíčka a nachystaní všetkých vecí, vás čaká umiestnenie bicykla do depa a farebných „transition bags“ do prechodových – transition zón a cieľa.

Pred uložením bicykla do depa:

 • Majte pripravené všetky 3 „transition bags“.
 • Majte nalepené všetky čísla na správnych miestach – helma, bicykel, transition bags.
 • Majte na ruke ID pásku.
 • Majte na hlave zapnutú cyklistickú prilbu.
 • Bezpečný bicykel s funkčnými brzdami.

V tejto fáze vám odporúčame mať na sebe plavky na plávanie, nakoľko si v „transition“ zóne uložíte rovno všetky svoje „transition bags“ a teda všetko, čo so sebou budete mať. V tejto chvíly ste pripravený na štart.

Štartovací balíček obsahuje:

 1. Čip na chodidlo.
 2. ID pásku.
 3. Oficiálnu plaveckú čiapku.
 4. Hlavné štartovacie číslo sa používa len počas bicyklovania (umiestnené na chrbte) a behu (umiestnené spredu).  Pás/gumičku, na ktorú si číslo upevníte si nezabudnite obstarať, resp. zakúpiť.
 5. Set samolepiacich čísel (na helmu spredu, zľava, sprava, pod sedadlo bicykla a na svoje „transition bags“.
 6. 3 tašky – tzv. transition bags (červená- „swim to bike“, modrá „bike to run“, zelená „after race“) – nižšie nájdete tipy, čo si do ktorej tašky pripraviť.

Plávanie

U nás sa TRY-ATHLON pláva v nekrytom 50m bazéne a teploty vody sa nemusíte obávať. Neopren nie je povolený. Dĺžka plávania je vyhradená a vyznačená priamo v bazéne. Žiadne pomôcky okrem plaveckej čiapky, ktorú od nás dostanete v štartovacom balíčku a plaveckých okuliarov, nie sú povolené. Povinné sú plavky, oficiálna plavecká čiapka, identifikačný náramok a čip. Všetko bude súčasťou štartovacieho balíčka. Štartovať sa bude v časových intervaloch každých 10 sekúnd, aby sa každý účastník komfortne do bazéna zmestil. Plávanie začína v x-bionic® aquatic sphere vo vonkajšom bazéne.

Depo plávanie – bicykel

Po odplávaní nasleduje rýchle prezlečenie z plaviek a príprava na bicykel. Do svojej červenej „transition bag“ si pred závodom odporúčame pripraviť oblečenie na bicyklovanie, helmu, bez ktorej vás na trať nepustíme, prípadne topánky. Topánky na bicyklovanie môžete mať pripravené nacvaknuté na pedáloch bicykla v depe. Samozrejme ak využívate topánky s SPD. V prípade inej športovej obuvi si ich pripravte do tašky. Doporučujeme si pripraviť aj vlastnú fľašku s vodou či iontovým nápojom do držiaka na bicykel, vzhľadom na to, že na trati nie je občerstvovacia stanica. Pred samotným  vysadnutím na bicykel musíte mať na hlave zapnutú prilbu.

Nasadnúť môžete na mieste označenom STOP/MOUNTING LINE a na tomto istom mieste môžete zosadnúť z bicykla pri návráte z trasy. Po doplávaní si naopak do červenej „transition bag“ odložíte svoje plavky, plaveckú čapicu a okuliare. Po závode si tašku na základe čísla budete môcť vyzdvihnúť. Svoju červenú tašku nájdete zavesenú podľa svojho štartovného čísla tam, kde ste si ju pred závodom spolu s bicyklom pripravili.

Odporúčame dbať na správne zavesenie tašky aj po prezlečení. V prípade nesprávneho zavesenia však vašu tašku identifikujeme podľa nalepeného štartovacieho čísla. Po prezlečení a odobratí bicykla budete musieť chvíľku pobehnúť. Nasadnúť na bicykel sa smie až na konci depa v priestore označenom nápisom STOP a označeným páskou.

Bicykel

Počas Try-Athlonu je na rozdiel od iných závodov povolený drafting a teda jazda v bezprostrednej blízkosti iných závodníkov. Môžete zvoliť ľubovolný bicykel avšak nesmie byť poháňaný umelým pohonom a nesmiete používať časovkársky bicykel (time trial bike), resp. triatlonové špeciály. Zároveň bicykel nemôže ohrozovať vás alebo iných závodníkov. To znamená, že nemôže mať poškodený rám, nefunkčné brzdy, nezakryté rohy riadidiel a pod. Všetko bude kontrolované na vstupe do depa.

Je na vás, či zvolíte klipsy, nášľapné pedále, alebo nepoužijete nič zo spomínaného. Počas bicyklovania je vašou povinnosťou mať prilbu s nalepeným štartovacím číslom (spredu, zľava, sprava), mať na páse/gume zozadu (od chrbta) hlavné identifikačné číslo, ako aj nalepené štartovné číslo na bicykli pod sedadlom, na nohe čip a na ruke identifikačnú pásku. Oblečenie je voliteľné, treba však mať zakrytú hornú časť tela. Rozopnutá kombinéza alebo dres nie sú tolerované.

Depo bicykel – beh

Do modrej tašky so svojím nalepeným štartovacím číslom si nachystajte veci na bežeckú časť. Do tašky si po bicyklovaní uložíte helmu a čokoľvek, čo z cyklistickej časti už potrebovať nebudete.

Beh

Ani to nebolelo a dostali sme sa až po záverečnú časť pretekov – beh. Na posledný úsek závodu vám úplne stačí bežecká obuv. Povinné je hlavné štartovacie číslo na páse/gume, ktoré musí byť viditeľné, na rozdiel od cyklistiky, spredu! Nezabudnite si presunúť číslo po zosadnutí z bicykla dopredu. Čip na nohe a identifikačnú pásku si ponechajte. Oblečenie zvoľte podľa vlastného pohodlia,  nahota ale nie je povolená a musíte mať zakrytú vrchnú časť tela. Počas behu vás na druhom kilometri bude čakať občerstvovacia stanica.

Cieľ!

A je to tu! KONIEC! Okrem pocitu zadosťučinenia a nesmiernej eufórie vás v cieli bude čakať finisherská medaila a finisherská zelená „transition bag“ s oblečením, do ktorého sa po závode prezlečiete a vychutnáte si atmosféru pretekov.

Po závode je ešte potrebné pozbierať všetko, čo ste za sebou zanechali, a to:

 • Finisherské tričko – k dispozícii budete mať iba veľkosť, ktorú ste uviedli pri registrácii (zámena veľkosti nie je možná).
 • Ostatné „transition bags“ v depe.
 • Vyzdvihnúť si bicykel – prosím dodržujte časový harmonogram otvárania a zatvárania depa pre váš závod.
 • Odovzdať čip v depe. Bez odovzdania čipu sa nebudete vedieť dostať ku svojim veciam.

Všetky priestory budete mať sprístupnené vďaka ID páske na ruke, preto si ju za žiadnych okolností nedávajte dole ani nestraťte. Tak do toho! Vidíme sa v cieli.