skrolujte nižšie

Odhaľte druhú indíciu už túto nedeľu 21.7 v Šamorínskom Pomlé parku od 1600 do 1900

Druhú záhadu vám pomôže rozlúsknuť postava v dobovom oblečení, ktorú nájdete v Pomlé parku a získate od nej peknú nálepku na formulár k súťaži.

Hľadajte indície počas celého leta a prinavráťte krásnu Ilonu do Žitného ostrova!

Kedysi bol v Pomlé kopec, ktorý sa každý rok objavil len na štedrovečernú noc. Keď o dvanástej počas polnočnej omše vniesol farár do šamorínskeho kostola sviatosť oltárnu, otvorila sa v ňom hlboká jaskyňa! Po samý jej vchod siahala žiara obrovského pomlejského pokladu, ktorý v nej objavila istá chudobná žena. Jedného sviatočného dňa vošla do jaskyne a čosi z pokladu odniesla. Na nasledujúci Štedrý večer sa vrátila, ale už nebola sama. Naplnila prvé vrece trblietavými mincami, šperkami a vzácnymi predmetmi, no kým ho vyniesla hore, odbilo dvanásť hodín a v útrobách kopca zostala jej milovaná dcéra. Darmo ju hľadala, darmo dala prekopať celé okolie a oľutovala každú jednu mincu, ktorú z kopca vyniesla, dcérky nebolo, zmizla aj s kopcom Polmé.

Ledva sa žena dočkala ďalšieho Štedrého večera, užialená a opäť skromná, pokorná, vybrala sa na miesto, kde sa jej predtým objavoval kopec. Na veľkú radosť tu našla znova jaskyňu a v nej to najcennejšie – svoju milovanú dcéru prekypujúcu zdravím. Dievčatko vraj sedelo na jednom zo sudov s pokladom a ohrýzalo pekné červené jabĺčko.

Súťažná otázka:

Niektorí sa domnievajú, že magický kopec sa objavoval práve na mieste, kde sa dnes nachádza najväčší park v Šamoríne. Vieš ako sa tento park volá?

Celú záhadu legendy zo Žitného ostrova odhalíme počas podujatia Rytieri a princezné 1. septembra 2019, od 1000 do 2100

SÚŤAŽNÉ INDÍCIE     VIAC INFORMÁCIÍ O RYTIEROCH A PRINCEZNÁCH